Rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Wersja ujednolicona) (Dz. U. UE. L. z 2009 r. Nr 78, str. 1 z późn. zm.) pozwala na zarejestrowanie unijnego znaku towarowego. Znakiem takim może być jakiekolwiek oznaczenie, które można przedstawić w formie graficznej, w szczególności z wyrazów, łącznie z nazwiskami, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem że oznaczenia takie umożliwiają odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw.
Co daje rejestracja znaku UE?
Rejestrując znak towarowy UE przedsiębiorca ma pewność, że jego znak towarowy korzysta z ochrony na terenie UE. Wiąże się to z określonymi uprawnieniami po stronie przedsiębiorcy. W szczególności rejestracja unijnego znaku towarowego skutkuje przyznaniem właścicielowi praw wyłącznych do tego znaku. Oznacza to, że właściciel tego znaku jest uprawniony do uniemożliwienia wszelkim osobom trzecim, które nie posiadają jego zgody, używania w obrocie handlowym, w odniesieniu do towarów lub usług, oznaczenia, w przypadku gdy:
a) oznaczenie jest identyczne z unijnym znakiem towarowym i jest używane w odniesieniu do towarów lub usług, które są identyczne z tymi, dla których unijny znak towarowy został zarejestrowany;
b) oznaczenie jest identyczne z unijnym znakiem towarowym lub do niego podobne oraz jest używane w odniesieniu do towarów lub usług, które są identyczne lub podobne do towarów lub usług, dla których unijny znak towarowy został zarejestrowany, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia odbiorców w błąd; prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd obejmuje prawdopodobieństwo skojarzenia oznaczenia ze znakiem towarowym;
c) oznaczenie jest identyczne z unijnym znakiem towarowym lub do niego podobne, niezależnie od tego, czy jest ono używane w odniesieniu do towarów lub usług, które są identyczne, podobne lub niepodobne do tych, dla których unijny znak towarowy został zarejestrowany, w przypadku gdy cieszy się on renomą w Unii i używanie tego oznaczenia bez uzasadnionej przyczyny przynosi nienależną korzyść lub jest szkodliwe dla odróżniającego charakteru lub renomy unijnego znaku towarowego.
Po zarejestrowaniu znaku towarowego UE mogą być zakazane w szczególności następujące działania:
a) umieszczanie oznaczenia na towarach lub ich opakowaniach;
b) oferowanie towarów, wprowadzanie ich do obrotu lub ich magazynowanie w tym celu pod takim oznaczeniem lub oferowanie, lub świadczenie usług pod tym oznaczeniem;
c) przywóz lub wywóz towarów pod takim oznaczeniem;
d) używanie oznaczenia jako nazwy handlowej lub nazwy przedsiębiorstwa, lub jako części tych nazw;
e) używanie oznaczenia w dokumentach handlowych i w reklamie;
f) używanie oznaczenia w reklamie porównawczej w sposób sprzeczny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/114/WE 46 .
Zdolność rejestrowa znaku
Wobec bardzo szerokich korzyści płynących z rejestracji znaku towarowego warto rozważyć jego rejestrację. Rejestracja dokonuje się w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z siedzibą w hiszpańskim Alicante, ale cała procedura zgłoszenia znaku do rejestracji odbywa się elektronicznie w języku polskim za pośrednictwem strony https://euipo.europa.eu/.
Przed przystąpieniem do rejestracji znaku należy zbadać jego zdolność rejestrową za pomocą wyszukiwarek eSearch plus (dotyczy znaków unijnych) oraz TMview (zawiera informacje ze wszystkich krajowych urzędów ochrony własności intelektualnej w UE, z Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz z szeregu międzynarodowych urzędów partnerskich spoza UE). Na tej podstawie możemy ustalić, czy podobny znak towarowy został już zarejestrowany i jakie klasy obejmuje udzielona ochrona. Jeżeli zgłaszany znak będzie podobny do znaku już zarejestrowanego w tej samej klasie, to EUIPO odmówi jego rejestracji.
Klasy i opłaty
Na znaki towarowe udzielane jest prawo ochronne na określone klasy towarów lub usług wynikające z klasyfikacji nicejskiej. Znalezienie właściwej klasy umożliwia wyszukiwarka TMView. Ilość klas, co do których domagamy się ochrony ma wpływ na wysokość opłaty za rejestrację znaku. Opłata za zgłoszenie w wysokości 850 EUR umożliwia wybranie jednej klasy. Za dodatkową opłatę w wysokości 50 EUR można dodać drugą klasę, a za każdą kolejną klasę opłata wynosi 150 EUR. Przedsiębiorca dokonujący rejestracji znaku musi więc z jednej strony mieć na uwadze planowany zakres działalności i wykorzystania znaku, ale także pamiętać o kosztach związanych z rejestracją znaku dla wielu klas. Opłaty za rejestrację dokonuje się elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej EUIPO – przelewem bankowym lub kartą kredytową.
Publikacja znaku i certyfikat
Po przejściu procedury zgłoszenia znak towarowy zostaje opublikowany we wszystkich językach Unii Europejskiej. W ciągu w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji zgłoszenia osoby, które uważają, że zgłoszony znak towarowy nie powinien być zarejestrowany, mogą wnieść sprzeciw, a następnie EUIPO rozstrzyga powstałe w ten sposób spory. Aby uniknąć tego rodzaju postępowań spornych należy wnikliwe przeanalizować identyczne lub zbliżone znaki za pomocą wskazanych powyżej wyszukiwarek eSearch plus oraz TMview.
Jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu, znak towarowy zostaje zarejestrowany, a informacja o tym jest publikowana. Właściciel znaku towarowego może pobrać certyfikat potwierdzający prawo do znaku i cieszyć się ochroną znaku w całej UE.